Powered By Blogger

wtorek, 13 maja 2014

Czy warto się zainteresować suplementami?


Na początku trochę odwołań do wczorajszego tekstu, gdyż ten wpis jest po części jego kontynuacją.

W dzisiejszych czasach organizm ludzki narażony jest na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych. Stale rosnące tempo życia, a także związany z tym pośpiech, stres, brak ruchu, siedzący tryb pracy,używki, a przede wszystkim niewłaściwa, źle zbilansowana dieta zwiększają zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

Dlatego też, stosowanie suplementów diety jest uznawane bardzo często w świadomości konsumentów za niezbędne działanie umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie i zachowanie zdrowia. Istotne jednak jest zwrócenie uwagi na to, że są to preparaty uzupełniające, które w żadnym stopniu nie zastąpią racjonalnej, dobrze zbilansowanej,dopasowanej do potrzeb organizmu diety

Suplementy diety są to skoncentrowane źródła witamin, minerałów lub innych substancji, wytworzone i wprowadzone do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w kapsułkach, tabletkach, proszku lub płynie) i są  przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych jednostkowych ilościach.



Stosowanie suplementów diety – korzyści

Suplementy diety są stosowane w celu odżywienia organizmu, poprawy koncentracji, dodania sił witalnych, usprawnienia przemiany materii, lepszego wyglądu oraz stanu włosów, paznokci, skóry, a także ochrony organizmu przed niekorzystnym działaniem stresu oraz zanieczyszczeniami środowiska. 


Brak poszczególnych witamin w organizmie może doprowadzić do wielu zaburzeń fizjologicznych, zwanych awitaminozami. Dodatkowo składniki mineralne oraz witaminy biorą udział w większości procesów zachodzących w naszym organizmie.

Przedawkowanie

Nadmierne spożywanie witamin i składników mineralnych może powodować skutki uboczne. Ma to miejsce wówczas, kiedy stosowanie ich nie ma uzasadnienia z żywieniowego punktu widzenia, albo wtedy gdy faszerujemy się produktami współczesnej farmakologii, wytworzonymi praktycznie w całości w skomplikowanych procesach chemicznych.

Nie ma takiego zagrożenia, albo jest, ale zupełnie innego rodzaju wtedy, gdy zażywamy produkty naturalne. Czy jeśli jednorazowo zjesz kilka cytryn, lub wypijesz z nich sok, to 
Twój organizm odczuje negatywnie nadmiar witaminy „C”? 

Nie, gdyż ten nadmiar Twój organizm wydali, ale Ty możesz poczuć awersje do tych owoców na dłuższy czas. I to tyle. Tak samo będzie z innymi naturalnymi „dostarczycielami” witamin, minerałów, czyli owocami, warzywami itp w postaci naturalnej, lub w formie przetworzonej, ale nieskażonej modyfikacjami chemicznymi. Bo jesteśmy genetycznie przystosowani do ich spożywania. 

Zupełnie jednak inaczej reaguje na  produkty sztuczne, próbujące zastępować naturalne.To właśnie sztucznie produkowane witaminy i inne preparaty mające wspomagać nasz organizm, potrafią być dla niego zagrożeniem. 


Wzrastający popyt na suplementy diety – czyli przechodzimy do sedna sprawy


Faktem jest, że suplementy, jako nowa kategoria produktów funkcjonują w Polsce dopiero od kilkunastu lat. Jednakże już teraz można zaobserwować, że ich rynek jest prężnie rozwijającą się gałęzią przemysłu.

Jest to również zasługa ogromnego wpływu reklamy, zarówno tej telewizyjnej, jak i prasowej oraz osobistej ingerencji przedstawicieli koncernów farmaceutycznych.

Dynamika wzrostu sprzedaży suplementów diety w ciągu kilku ostatnich lat wynosiła w Polsce od 30 do 40%. Tak wielki popyt jest również spowodowany poprzez wysoki wzrost gospodarczy, nasilenie trendów związanych ze zdrowym trybem życia oraz rosnącą dbałością
o wygląd zewnętrzny. 

Coraz większa liczba Polaków jest świadoma wagi profilaktyki chorób. Jak wynika z badań rynkowych, przeprowadzonych w czerwcu 2006 roku przez PMR Research, to już wtedy około 2/3 Polaków kupiło suplement diety przynajmniej raz w życiu, a duża część myślała o jego nabyciu. Świadczy to o fakcie, że powoli stają się one częścią naszej codzienności.


Obecnie rynek suplementów diety w Polsce ma się dobrze i w następnych latach może tylko rosnąć. Rozwój będzie napędzała sprzedaż poza apteczna 
Eksperci spodziewają się, że w 2014 r. jego wartość może sięgnąć 3,5 mld zł. Z kolei w latach 2015-2016 dynamika ma wzrosnąć do 9-10 proc. rocznie. 

Sprzedaż poza apteczna będzie rosła bardziej dynamicznie niż sprzedaż apteczna ze względu na mniejsze ograniczenia prawne. Na przykład obecnie w rozwoju sprzedaży na rynku aptecznym przeszkadza ich zła sytuacja finansowa oraz zakaz reklamy aptek. 

Na koniec 2016 r. rynek może być wart 4,2 mld zł. 



























Jednym słowem  suplementy diety podbijają serca Polaków, więc nie wahaj się na tym skorzystać także i Ty.  Ale o tym jutro.


 Napisz co Ty o tym sądzisz i jak to oceniasz
Kliknij  poniżej i zamieść swój komentarz.

Ryszard Musiał











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz